درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی از درمان های دندانپزشکی است که به رفع مشکلات دندان ها و اصلاح ناهنجاری های فکین می پردازد. در این مقاله، ارتودنسی به همراه برخی خصوصیات آن آشنا شده است و شما با مطالعه این مقاله می توانید این نوع درمان دندانپزشکی را بهتر بشناسید.

مشکلات انجام ندادن ارتودنسی

دندان هایی که در جایگاه نامناسب قرار گرفته اند و ظاهری منفی دارند، مشکلات بهداشتی مختلفی ایجاد می کنند. در این صورت، تمیز نگه داشتن دندان ها سخت تر است. بیمارانی که دندان های نامرتبی دارند، در معرض ابتلا به پوسیدگی دندان و بیماری های پریودنتال قرار می گیرند. این وضعیت، به سایر دندان ها فشار زیادی وارد می کنند و در اینصورت، در طولانی مدت عوارض مختلفی ایجاد می شود، عوارضی از جمله:

 • پوسیدگی دندان ها
 • مشکلات و بیماری های لثه
 • خوب جویده نشدن غذاها و مشکلات گوارشی ناشی از آن
 • مشکلات و اختلالات گیمجگاهی، فکی اعم از سردرد
 • احساس درد در ناحیه گردن، شانه و پشت
 • نقض زیبایی

در این صورت، می تواند با درمان دندان های کج و نامرتب این مشکلات و عوارض را درمان کند. که عبارتند از:

 • دندان های سالم
 • لبخندی زیبا در کنار یک چهره جذاب
 • افزایش عمر دندان ها

نیاز به ارتودنسی

تنها فردی که می تواند تشخیص دهید که آیا دندان های شما به ارتودنسی نیاز دارند یا نه، دندانپزشک و یا متخصص ارتودنسی است. در این صورت، دندانپزشک و یا متخصص ارتودنسی با معاینه و بررسی دقیق دندان ها و با استفاده از یک سری ابزارهای تشخیصی می توانند نیاز شما به درمان را تشخیص دهند.

وضعیت های خاص و مشکلات بارزی هستند که نشان دهنده نیاز دندان ها به درمان ارتودنسی می باشند، از جمله:

 1. مشکل اوربایت که به واسطه آن، دندان های فوقانی فک هم پوشانی بیش از حدی روی دندان های پایینی فک دارند.
 2. مشکل کراس بایت که به واسطه آن، هنگام جویدن غذا دندان های بالا به درستی روی دندان های فک پایین قرار نمی گیرند.
 3. مشکل آندربایت یا همان بولداگ که به واسطه آن، دندان های فک پایین خیلی جلوتر از دندان های فک بالا قرار دارند و ردیف دندان های بالایی بیش ازحد عقب قرار گرفته است.
 4. مشکل اپن بایت که به واسطه آن، بین دو فک در ناحیه جلو، عقب و یا حتی کناره ها بیش از حد باز است.
 5. مشکل خط میانی نابجا که به واسطه آن، دندان های فوقانی با خط میانی دندان های پایینی در یک راتا قرارنمی گیرند.
 6. مشکل فاصله یا ایجاد فضا بین دندان ها، که به واسطه آن زمانی که یک دندان از دست می رود تا رشد ناقصی دارد، یک دندان دیگر دچار عدم رشد می شود.
 7. مشکل شلوغی دندان که به واسطه آن، تعداد زیادی از دندان ها در یک ردیف دندانی قرار می گیرند و فک بیش از حد شلوغ می شود. این مشکل در نهایت، منجر به روی هم افتادن دندان ها می شود.

زمانی که این مشکلات در دندان ها ایجاد می شوند، دندانپزشک و یا متخصص ارتودنسی استفاده از روش درمانی مناسب ارتودنسی را به فرد توصیه کرده و پیشنهاد می کند.

روش های مختلف درمان ارتودنسی

روش های مختلفی داشته و با استفاده از ابزارهای متنوعی انجام می شود. دو نوع درمان، ارتودنسی متحرک و ثابت، هر دو در تغییر وضعیت دندان ها و فکین موثر واقع می شوند. دستگاه های ارتودنسی به آرامی و به مرور زمان روی دندان ها و فکین فشار وارد کرده و منجر به تغییر وضعیت دندان ها می شوند.

نوع درمان بر اساس شدت مشکل دندان ها، سن و خصوصیات فیزیولوژیک فرد بستگی دارد. در نهایت، متخصص ارتودنسی در هر مرحله، با معاینه و بررسی دقیق دندان های فرد، روش درمانی مناسب ارتودنسی را تعیین کرده و اجرا می کند.

مزیت انواع درمان های ارتودنسی نسبت به یکدیگر

انواع روش های درمانی ارتودنسی به دو گروه کلی تقسیم بندی می شوند. گروه اول از درمان های ارتودنسی به منظور تصحیح موقعیت دندان ها مورد استفاده قرارمی گیرد و گروه دوم، که به منظور رفع ناهنجاری فکی استفاده می شود. در هر نوع ازاین درمان ها، به دستگاه های مخصوصی برای رفع ناهنجاری ها نیاز است.

در صورتی که بیمار به موقع برای درمان ناهنجاری های دندانی و یا فکی خود به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد و در طول درمان نیز همکاری خوبی داشته باشد، درمان ارتودنی به راحتی جواب می دهد. اما بر عکس، در صورتی که بیمار برای درمان به موقع مراجعه نکند و در طول دوره درمان نیز به توصیه های متخصص عمل نکند، ممکن است شدت ناهنجاری به حدی زیاد شود که استفاده از روش جراحی فک برای رفع مشکل موجود مورد نیاز باشد. در اینگونه موارد، در ابتدا بیمار تحت ارتودنسی قرار گرفته و پس از آن، از روش جراحی برای تکمیل کردن درمان استفاده می شود.

طول دوره درمانی ارتودنسی

همانطور که گفته شد، براساس نوع و شدت ناهنجاری های موجود، ممکن است نیاز به درمان ارتودنسی متحرک یا ثابت و یا نیاز به درمان جراحی فک به همراه ارتودنسی باشد. همچنین، نوع ناهنجاری نوع دستگاه ارتودنسی مورد نیاز  را نیز تعیین می کند.

درصورتی که فرد بیمار از مشکلات و ناهنجاری های فکی رنج می برد، معمولا مدت یک سال و شش ماه زمان برای رفع مشکل فکی و مدت یک سال و شش ماه هم برای رفع مشکل دندانی مورد نیاز است. اما در صورتی که بیمار تنها مشکل دندانی داشته باشد، دوره درمانی ارتودنسی بین یک سال و شش ماه تا دو سال طول می کشد. گرچه درصدی از مدت زمان درمان به همکاری بیمار در طول دوره درمانی بستگی دارد.

بهترین سن برای انجام ارتودنسی

هرگونه ناهنجاری در فکین و دندان ها در کودکان قابل تشخیص است؛ به همین دلیل، توصیه می شود به محض اینکه متوجه  مشکلات دندانی و ناهنجاری های فکین در کودک خود شدید، او را به نزد متخصص ارتودنسی ببرید. حتی اگر کودک زیر 7 سال ن داشته باشد. بهترین سن برای انجام درمان ارتودنسی از سن 8 سالگی تا قبل از بلوغ کودک است. اما افرادی که سن بالا دارند نیز می توانند از آن استفاده کنند.

در نهایت، شما با مراجعه زودهنگام برای درمان می توانید، آمادگی لازم را کسب کرده و نتیجه ای بهتر و سریع تر از این درمان دریافت کنید.

می توانید با ما تماس بگیرید تا درباره دندان های خود مشاوره دریافت کنید ، امیدواریم که این مطلب ( درمان ارتودنسی ) مورد رضایت شما عزیزان واقع شده باشد. برای دیدن مطالب بیشتر به سایت کلینیک حکیم مراجعه کنید.